wersja polska English Strona główna | O Izbie | Członkostwo | Aktualności | Katalog | Targi | Przydatne | Ciekawostki | Interface | Kontakt | Mapa serwisu
 

Aktualności

header2
Strona główna > Aktualności
kinnarps maly
Exposilesia_maly
poland export
PSiG na Facebooku
Strona główna > Aktualności

Inwestycje IKEA w Polsce

2013-01-29

Przychody ze sprzedaży spółki IKEA Retail w Polsce za rok finansowy 2012 wzrosły o 12,2 proc. w porównaniu z rokiem 2011. W tym czasie polskie sklepy IKEA odwiedziło 19,2 mln osób. Wyniki motywują firmę do kolejnych inwestycji w naszym kraju.

 

Park Handlowy Bielany we Wrocławiu

Wiosną 2013 roku rozpocznie się rozbudowa i modernizacja Parku Handlowego Bielany we Wrocławiu, realizowana przez Inter IKEA Centre Polska. W ramach inwestycji powierzchnia handlowa zostanie zwiększona niemal dwukrotnie - do 145 000 mkw. Obiekt pomieści 200 sklepów - prawie trzy razy więcej niż dotychczas. Rozbudowana zostanie część restauracyjna, dostępne będą także miejsca do relaksu i organizacji imprez. Dodatkowo klienci będą mogli korzystać z nowoczesnego 8-salowego kina Helios oraz parkingu na 4 700 miejsc postojowych. Nowa część Parku Handlowego Bielany zostanie wybudowana w miejscu dawnego sklepu IKEA. Koszt inwestycji wynosi 205 milionów złotych. Po jej zakończeniu, Park Handlowy Bielany będzie największym centrum handlowym w Polsce. Mieszkańcy Wrocławia i regionu będą mogli robić w nim zakupy w 2014 roku.

Centrum Handlowe w Lublinie

W 2013 roku spółki z grupy IKEA planują rozpoczęcie budowy swojego nowego sklepu wraz z dwupoziomowym centrum handlowym w Lublinie. Nowa inwestycja zlokalizowana na 29-hektarowej działce będzie jednym z największych obiektów handlowych we wschodniej Polsce. Sklep IKEA będzie miał powierzchnię ponad 30 000 mkw., natomiast centrum handlowe budowane przez spółkę Inter IKEA Centre Polska - 80 000 mkw.

Orla
W czerwcu 2012 roku odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu produkcyjnego Swedspan, należącego do Grupy IKEA, w gminie Orla, który obejmuje zakład produkujący ultra-cienkie płyty HDF (płyty drewnopochodne o dużej gęstości), tartak oraz zakład, w którym płyty są przycinane na wymiar i foliowane. Inwestycja ta to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie kompleksów produkcyjnych tego typu na świecie. Obecnie zakład zatrudnia ponad 250 osób, w większości mieszkańców regionu Podlasia.

Katowice i Warszawa

W październiku 2012 roku (rok finansowy 2013) IKEA uzyskała pozwolenie na budowę kolejnego magazynu zewnętrznego. Otwarcie obiektu w Katowicach zaplanowano na maj 2013 roku. W styczniu 2012 roku podobny magazyn został otwarty na warszawskim Targówku.

Poprzez Inter IKEA Centre Polska, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi w Polsce. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając meble i artykuły wyposażenia wnętrz do sieci IKEA na całym świecie. Inter IKEA Centre Group wybudowała w Polsce od 2001 roku 30 centrów handlowych.

Inwestycje w farmy wiatrowe

Oprócz budowy nowych obiektów, IKEA stale inwestuje także w odnawialne źródła energii. Po zakupie we wrześniu 2011 roku od grupy Martifer dwóch działających farm wiatrowych na Podkarpaciu za kwotę blisko 214 milionów złotych, IKEA zobowiązała się do nabycia trzeciej takiej farmy, która jest obecnie budowana w Rymanowie. Zakończenie prac budowlanych farmy o mocy 26 MW zaplanowano na wiosnę 2013 roku. Inwestycja w farmy wiatrowe na Podkarpaciu umożliwia produkcję energii na poziomie zapotrzebowania 16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji firmy w odnawialne źródła energii.Propertynews.pl, IKEA/ PSIG

powrót